CDN Nedir? En İyi 7 CDN Hizmeti – WordPress (2019) (Karşılaştırmalı)

Web siteniz için en iyi WordPress CDN servisini mi arıyorsunuz? Bir CDN hizmeti , kullanıcının coğrafi konumuna yakın bulunan sunuculardan önbelleğe alınmış statik içerik sunarak web sitenizin hızını arttırır. Bu makalede, size en iyi WordPress CDN hizmetlerini ve CDN‘nin WordPress sitenizi hızlandırmaya nasıl yardımcı olduğunu göstereceğiz.

En iyi WordPress CDN servisi

CDN Nedir?

İçerik Teslim Ağı veya CDN, kullanıcının coğrafi konumunu temel alarak web sitelerinden önbelleklenmiş statik içerik sunan bir sunucular ağıdır.

Bir CDN, bir WordPress barındırma hizmeti değildir. Web sitenizi oluşturmak için yine de bir WordPress barındırma hizmetine ihtiyacınız olacak .

CDN, WordPress’i nasıl hızlandırır?

Normalde, WordPress barındırma şirketiniz web sitenizi tek bir konumdan sunar. Tüm web sitesi ziyaretçileriniz aynı sunucuya erişir.

Trafiği yoğun bir web siteniz varsa, tüm bu kullanıcı istekleri web sitenizi yavaşlatır. Yoğun trafik saatlerinde sitenizi geçici olarak kullanılamaz duruma getirecek sunucuyu çökertebilir.

Strangeloop tarafından yapılan bir çalışmada, web sitesi hızında bir saniyelik bir gecikmenin % 11 daha az sayfa görüntülemesi ve% 7 daha az dönüşüm elde ettiği ortaya çıktı .

Web sitesi hızı ve dönüşümlerinizi ve sayfa görüntülemelerinizi nasıl etkilediği

CDN‘nin devreye girdiği yer burasıdır. CDN, sunucunuzun stil sayfaları, javascript ve resimler gibi statik kaynaklarını önbelleğe alır.

Bir kullanıcı web sitenizi istediğinde, tüm statik kaynaklar CDN sunucuları üzerinden sunulur. Bu, barındırma sunucunuzdaki yükü azaltır ve daha hızlı ve daha verimli hale getirir.

Statik içerik, dünyadaki farklı coğrafi konumlarda bulunan bir sunucu ağı üzerinden sunulur. Her kullanıcı talebi, kullanıcının bulunduğu yere en yakın olan bir sunucu tarafından gerçekleştirilir. Bu, sayfa yükleme hızını azaltır ve web siteniz tüm kullanıcılar için gözle görülür şekilde daha hızlı hale gelir.

En iyi WordPress CDN servislerinden bazılarına ve bunların birbirleriyle nasıl istiflendiğine bakalım.

1. MaxCDN – StackPath

MaxCDN

MaxCDN (yeni adı StackPath), piyasadaki en iyi WordPress CDN‘dir. Sunucuları hızlı SSD sürücüleri ile donatılmıştır ve dünyadaki veri merkezlerine yayılmıştır.

WordPress’te MaxCDN’in kurulumu ve kurulumu çok kolaydır . W3 Total Cache ve WP Super Cache gibi popüler WordPress önbellek eklentileri ile güzel çalışır .

CDN’nizi yeni başlayanlar için uygun bir kontrol paneliyle yönetebilirsiniz. Önbelleği temizlemenize, raporları, kurulum konumlarını ve daha fazlasını görüntülemenize olanak sağlar. MaxCDN ayrıca önbellek içeriğinizin SSL / HTTPS üzerinden sunulduğundan emin olmak için SSL sertifikası eklemenize veya paylaşılan bir SSL sertifikası kullanmanıza izin verir .

Sınıf: A +

Fiyatlandırma: 10 $ / ay’dan başlayan fiyatlarla


2. Sucuri

Sucuri

Sucuri popüler bir web sitesi güvenlik şirketidir. Web sitenizi DDOS saldırılarına, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer WordPress güvenlik tehditlerine karşı koruyan güçlü bir WordPress güvenlik duvarı ve CDN sunarlar .

Web siteleri uygulama güvenlik duvarı, web sitenize tüm kullanıcı isteklerini web sitenize barındırma sunucunuza ulaşmadan tarar. Bu, birçok spam, kötü amaçlı yazılım ve DDOS saldırısını engeller.

Bunun da ötesinde, herhangi bir yayın ağı dünyaya yayılmıştır, böylece kullanıcılarınız hiçbir zaman en hızlı sunuculardan uzakta olmaz. Güvenlik duvarlarının iki faydası vardır: hız ve güvenlik.

Sucuri bu listedeki tüm popüler CDN’ler ile çalışır.

Sınıf: A

Fiyatlandırma Tek bir web sitesi için aylık 9,99 $ ‘dan başlayan fiyatlarla.


3. Cloudflare

Cloudflare

Cloudflare, küçük web siteleri için sunduğu ücretsiz CDN teklifleriyle bilinir. Ancak, ücretsiz planlarının sınırlı DDoS koruması içerdiğini ve ücretli planlarında yer alan tüm özelliklere sahip olmadığını unutmayın.

CloudPlare CDN’i WordPress’te kurmak kolaydır . Genel olarak dağıtılmış sunuculardan oluşan geniş bir ağa sahiptir ve statik içeriği otomatik olarak önbelleğe alır. Cloudflare, önbelleği temizlemek ve performansı izlemek için kullanımı kolay bir kontrol paneline sahiptir.

Ayrıca ‘saldırı altındayım‘ özelliği var. Kullanıcıları trafiği analiz ederken ve web sitenize gönderirken birkaç saniye boyunca bir güvenlik sayfası gösterir.

Sınıf: A

Fiyatlandırma: Aylık 20 $ ‘dan başlayan ücretli planlar.


4. StackPath

StackPath

StackPath, sürekli büyüyen platformun üzerine yerleştirilmiş sağlam bir CDN sunar. Dünyadaki birçok ülkeye yayılmış daha geniş bir sunucu ağına sahiptirler.

Güvenli CDN’leri, web sitenizi yük dengeleme ve engelleme özellikleri ile DDoS saldırılarından korur. Tüm planlar, web sitenize sunucu yükünü daha da azaltan ve sayfa yükleme süresini artıran web sitesi güvenlik duvarını içerir.

Web sitesi sahipleri için kurulumu kolaydır ve geliştirici dostu araçlar ve API’lerle birlikte gelir. Bu, geliştiricilerin uygulamalarını veya web sitelerini StackPath API’sına entegre etmelerini ve güçlü arayüzünden faydalanmalarını sağlar.

Sınıf: B +

Fiyatlandırma: Aylık 20 $ ‘dan başlayan fiyatlarla.


5. KeyCDN

KeyCDN

KeyCDN, bir WordPress CDN servisi için iyi bir seçenektir. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgelerine yayılmış güçlü bir sunucu ağı sunarlar.

WordPress dahil olmak üzere birçok popüler platformda kurulumu kolaydır. Planlar ayrıca DDoS azaltma, ücretsiz ve özel SSL, HTTP / 2 desteği, Restful API desteği, SSD sunucuları ve güçlü kontrol panelini içerir.

KeyCDN, planladıkça ödeme sunar; bu, aylık sabit bir ödeme yerine ne kullandığınızı ödediğiniz anlamına gelir. Bu, daha küçük web siteleri için fiyatlandırmayı azaltabilir, ancak trafikte beklenmedik bir büyüme de maliyetleri artırabilir.

Sınıf: B

Fiyatlandırma: GB başına 0,04 $ ‘dan başlayan fiyatlarla ödeme yapın. Yılda en az 40 $.


6. Rackspace

Rackspace

Rackspace, bulut bilişim, barındırma ve işletme düzeyinde bulut çözümlerinde iyi bilinen bir addır. Ayrıca güçlü bulut altyapısı üzerine kurulu bir CDN çözümü sunarlar.

Kurulum, diğer bazı CDN servislerinden biraz daha karmaşıktır. Rackspace, birçok başka bulut çözümü de sunuyor ve bu da kullanıcıların kendi yollarını bulmalarını biraz zorlaştırıyor.

WordPress ile iyi çalışır ve popüler WordPress eklentileri ile kolayca kullanılabilir . Bununla birlikte, hiçbir DDoS azaltımı sunmamaktadır. DDoS koruması için Sucuri veya Cloudflare kullanmanız gerekir .

Sınıf: c

Fiyatlandırma GB başına 0,16 $ ‘dan başlayan fiyatlarla ödeme yapın.


7. Incapsula

Incapsula

Incapsula başka bir popüler WordPress CDN çözümüdür. Güney Amerika’da bir veri merkezi dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında stratejik konumdaki sunuculara sahipler. Kurulumu kolaydır ve WordPress önbelleğe alma ve diğer eklentilerle iyi çalışır.

Incapsula, ücretli CDN planlarının bir parçası olarak web sitesi uygulama duvarı, SSL, 7/24 destek ve DDoS azaltma olanağı sunar. Ayrıca bu özellikleri içermeyen ücretsiz bir CDN planına sahiptirler.

Sınıf: c

Fiyatlandırma: Aylık 59 $ ‘dan başlayan ücretli planlar.


Sonuç

Tüm bu üst WordPress CDN servislerini dikkatlice değerlendirdikten sonra, bir şey MaxCDN‘in piyasadaki en iyi WordPress CDN olduğu açıktır. Makul bir fiyatla en kapsamlı özellikleri sunar ve yeni başlayanlar için kolay kurulum sunar.

Sucuri‘yi de öneriyoruz , çünkü sizi web sitelerinin güvenlik duvarı ve bulut proxy’lerine erişebiliyor. Web sitenizin performansını daha da artırmak için Sucuri‘yi diğer CDN‘lerle de kullanabilirsiniz.

NOT: Bütçeniz kısıtlıysa, Cloudflare’nin ücretsiz CDN planı işi yapabilir.

Yorum Yap

Eş Anlamlı Kelimeler