WordPress.com mu WordPress.org mu?– Hangisi Daha İyi? (Karşılaştırma Tablosu)

WordPress.org ve WordPress.com Karşılaştırması

WordPress.com ve WordPress.org’un aslında iki farklı platform olduğunu biliyor muydunuz?

Yeni başlayanlar genellikle WordPress.com ve WordPress.org’u birbirine karıştırır. Bu da onların ihtiyaçları için yanlış blog platformunu seçmelerine yol açar. İki farklı platform olduğunu bilenler bile aralarındaki farkların aslında farkında değiller.

Kullanıcılarımız tarafından genellikle hangi platformun daha iyi olduğu sorulur: WordPress.com mu yoksa WordPress.org mu? Buna cevap vermek için, ücretsiz WordPress.com ve WordPress.org’un (kendi kendini barındırdığı sürüm) en kapsamlı karşılaştırmasını oluşturduk.

Amacımız, WordPress.com ve WordPress.org arasındaki temel farkları vurgulamaktır, böylece ihtiyaçlarınız için en doğru platformu seçebilirsiniz.

Doğru platformu seçmek çevrimiçi başarınız için çok önemli olduğundan, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki en ayrıntılı karşılaştırmayı oluşturduk.

Ama aklınızda “WordPress Nedir?” diye bir soru gelebilir. O zaman sizi şöyle alalım:

WordPress Nedir ?

Tüm bunları söyledikten sonra, WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farklara bakalım.

WordPress.com vs WordPress.org Karşılaştırması

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkı anlamanın en iyi yolu, her platforma ayrı ayrı bakmaktır.

WordPress.org

WordPress.org yani “”Gerçek WordPress”, hakkında tüm harika şeyleri duyduğunuz popüler web sitesi platformudur.

Herkesin kullanabileceği açık kaynaklı ve % 100 ücretsizdir. Tek ihtiyacınız olan bir alan adı ve web hosting. Bu nedenle kendi kendine barındırılan WordPress olarak da adlandırılır.

Web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak için WordPress.org’u kullanmanın artıları ve eksileri aşağıdaki gibidir:

WordPress.org Artıları

WordPress.org ile web siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz. İstediğiniz her şeyi yapabilir ve ihtiyacınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Bu web sitenizi oluşturmak için WordPress.org’u seçmenin avantajlarından biridir.

 • WordPress yazılımı ücretsiz, açık kaynaklıdır ve kullanımı son derece kolaydır. (WordPress neden ücretsizdir?)
 • Web sitenizin ve tüm verilerinin sahibi sizsiniz. Birisi sitenizi kapatamaz (yasa dışı bir şey yapmadığınız sürece). Tüm kontrol sizde.
 • Web sitenize ücretsiz, ücretli ve özel WordPress eklentileri / uygulamaları ekleyebilirsiniz.
 • Web sitenizin tasarımını gerektiği gibi özelleştirebilirsiniz. İstediğiniz ücretsiz veya premium WordPress temasını alabilirsiniz. Ayrıca tamamen özel tasarımlar oluşturabilir veya istediğiniz her şeyi değiştirebilirsiniz.
 • Aslında hiç kimseyle gelir paylaşmadan kendi reklamlarınızı yayınlayarak WordPress sitenizden para kazanabilirsiniz.
 • Özel analizler ve izleme için Google Analytics gibi güçlü araçları kullanabilirsiniz.
 • Dijital veya fiziksel ürünler satmak, kredi kartı ödemelerini kabul etmek ve ürünleri doğrudan web sitenizden teslim etmek / göndermek için çevrimiçi bir mağaza oluşturmak üzere kendi kendine barındırılan WordPress’i kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca üyelik siteleri oluşturabilir ve premium içerikler, kurslar vb. için üyelik satabilir ve web siteniz etrafında çevrimiçi bir topluluk oluşturabilirsiniz.

WordPress.org Eksileri

Kendinden barındırılan WordPress.org sitesini kullanmanın çok az eksileri vardır.

 • Tüm web siteleri gibi, web barındırma (hosting) ihtiyacınız olacaktır. Web sitesi dosyalarınızın internette saklandığı yer burasıdır. Başlangıçta, maliyet senlik 100-200 TL civarındadır. Ancak web siteniz büyüdükçe ve daha fazla trafik aldıkça, web hosting maliyetleri beklendiği gibi artacaktır. Ancak çok fazla ziyaretçiniz olursa maliyetleri karşılamak için yeterli para kazanıyor olacaksınız demektir (Reklam, sponsorlu içerik gibi).
 • Güncellemelerden siz sorumlusunuz. Güncelleme düğmesine (tek tıklama) tıklayarak WordPress sitenizi kolayca güncelleyebilirsiniz, bu yüzden aslında bunu bir dezavantaj olarak görmeyebilirsiniz.
 • Yedeklemelerden siz sorumlusunuz. Neyse ki, otomatik yedeklemeleri kurmanıza izin veren tonlarca WordPress yedekleme eklentisi var.

WordPress.org web sitesinin gerçek maliyeti, oluşturmaya çalıştığınız şeye göre değişir (basit blog, portföy web sitesi, e-ticaret mağazası, üyelik sitesi, vb.). Ücretsiz şablonlar vs premium şablonlar, ücretsiz eklentiler vs premium eklentiler vb. başka faktörler de vardır.

Düşük bir bütçeyle, web sitenizi yılda 100-200 TL gibi düşük bir fiyata oluşturabilirsiniz.

Kullanıcıların% 99’u için önerimiz her zaman WordPress.org’u kullanmalarıdır.

WordPress.com

WordPress.com, WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından oluşturulan bir barındırma hizmetidir. Aynı kurucu olması nedeniyle, kullanıcılar WordPress.com’u popüler WordPress.org yazılımı ile karıştırırlar.

WordPress.com barındırma hizmetinin 5 planı vardır:

 • Free (Ücretsiz) – Çok sınırlı ücretler.
 • Personal (Kişisel) – Aylık 13 TL
 • Premium – Aylık 24,92 TL
 • Business – Aylık 74,92 TL
 • Ecommerce (E-Ticaret) – Aylık 124,92 TL
 • VIP – Aylık 5000 $’dan başlayan fiyatlarla

Şimdi WordPress.com’un avantaj ve dezavantajlarına bir göz atalım.

WordPress.com Artıları

Ücretsiz WordPress.com platformu, hobi tarzı blog siteleri için iyi bir seçimdir. WordPress.com’u kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • 3 GB’a kadar alan için ücretsizdir. Bundan sonra daha fazla alan için ücretli bir plana geçmeniz gerekecek. (Kişisel plan 13 TL/Aylık 6GB, Premium plan 24,92 TL/Aylık 13GB depolama alanı veya Business plan 74,92 TL/Aylık 200 GB depolama alanı sağlar).
 • Güncellemeler veya yedeklemeler hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak. WordPress.com bununla ilgilenecektir.

WordPress.com Eksileri

Ücretsiz WordPress.com’u WordPress.org’dan ayıran birkaç sınırlama vardır. WordPress.com’u kullanmanın bazı dezavantajları şunlardır:

 • Reklamları tüm ücretsiz web sitelerine yerleştirir. Kullanıcılarınız bu reklamları görür ve bundan para kazanmazsınız. Kullanıcılarınızın reklamlarını görmesini istemiyorsanız, ücretli bir plana yükseltebilirsiniz (Aylık 15 TL gibi fiyatlarla).
 • Web sitenizde, reklam yayınlamanıza izin VERİLMEZ. Yüksek trafikli bir site işletiyorsanız, gelirlerini firmayla paylaştığınız WordAds adlı reklam programlarına başvurabilirsiniz. Premium ve Business plan kullanıcıları WordAds’i hemen kullanabilirler.
 • Eklentileri yükleyemezsiniz. Ücretsiz plan kullanıcıları, önceden etkinleştirilen yerleşik Jetpack özelliklerine sahip olur. Business planı olan kullanıcıları, çeşitli uyumlu eklentilerden belirli bir fiyat ödeyerek yükleme yapabilir. WordPress.com VIP programı eklentileri yüklemenize izin verir ve aylık 5000 $ ‘dan başlar.
 • Özel temalar yükleyemezsiniz. Ücretsiz plan kullanıcıları yalnızca sınırlı ücretsiz tema koleksiyonundan yükleyebilirler. Premium ve Business planı olan kullanıcılar premium temaları da seçebilir. Ücretsiz sürüm için sınırlı özelleştirme seçenekleri vardır. Premium ve Business plan kullanıcıları özel CSS kullanabilir.
 • İstatistikler sınırlıdır. Google Analytics ekleyemez veya başka bir güçlü izleme platformu yükleyemezsiniz. Business planı olan kullanıcılar Google Analytics’i yükleyebilir.
 • Ücretsiz WordPress.com web siteleri WordPress.com markalı bir alan adı ile gelir (örn. Https://siteadiniz.wordpress.com). Özel bir alan adı (ör. Https://www. siteadi.com) almak için ücretli bir plana ihtiyacınız olacaktır.
 • Hizmet şartlarını ihlal ettiğinizi düşünürlerse sitenizi istedikleri zaman silebilirler.
 • Sitenizde “WordPress.com tarafından yapılmıştır” gibi bir bağlantı görüntülenecektir. Business plana geçerek kaldırılabilirsiniz.
 • E-Ticaret planına geçmediğiniz sürece WordPress.com herhangi bir e-Ticaret özelliği veya entegre ödeme ağ geçidi sunmaz.
 • WordPress.com ile üyelik sistemi olan web siteleri oluşturamazsınız.

Gördüğünüz gibi ücretsiz, kişisel ve hatta premium plandayken dahi WordPress.com barındırma platformu oldukça sınırlıdır. Daha gelişmiş özelliklerin bazılarının kilidini açmak için, Business planına veya VIP planına sahip olmanız gerekir.

WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırması (SSS)

Bu popüler bir konu olduğundan ve WPWordPress olarak yeni başlayanlar tarafından WordPress.com ve WordPress.org ile ilgili onlarca soru alıyoruz.

Aşağıda en sık sorulan soruları yanıtlamak için elimizden geleni yaptık:

WordPress.com vs WordPress.org – Hangisi Daha İyi?

Kişisel bir blogcuysanız ve web sitenizden para kazanmayı umursamıyorsanız, ücretsiz WordPress.com’a gidin.

Sitenizden para kazanmak isteyen bir işletme veya blogcuysanız, kendi kendine barındırılan WordPress.org’u kullanmanızı öneririz. Web sitenizi istediğiniz gibi büyütme özgürlüğü ve esnekliği sağlar.

Bize göre, WordPress.org daha iyi bir platformdur. WordPress.org her profesyonel blogcu, küçük işletme sahibi ve hatta Disney gibi büyük markaların kullandığı platformdur.

Ücretsiz WordPress.com Web Sitesinden Para Kazanabilir miyim?

WordPress.com, ücretsiz WordPress.com web sitelerinde reklam yayınlamanıza izin vermez. Yüksek trafikli bir web sitesi işletiyorsanız, kendi WordAds programlarına katılabilir ve reklam gelirinizi WordPress.com ile paylaşabilirsiniz.

Web sitenize bazı bağlı kuruluş bağlantıları koyabilirsiniz.

Temel olarak, WordPress.com web sitenizdeki içerikten para kazanmak için çok sınırlı seçenekleriniz vardır.

WordPress.com vs WordPress.org – Hangisi E-ticaret için daha iyidir?

WordPress.org, bir e-Ticaret sitesi oluşturmanın en kolay yolunu sunar. Mağazanızı oluşturmak için WooCommerce’i kullanabilir veya diğer birçok WordPress e-Ticaret, üyelik eklentisi arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca sitenizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

WordPress.com ayrıca yılda 540 dolardan başlayan bir e-ticaret planı sunuyor, bu da yeni başlıyorsanız büyük bir miktar. Özellikler açısından hala sınırlıdır ve e-Ticaret mağazanız için WordPress.com’un hizmet şartlarını izlemeniz gerekir.

WordPress.org Web Sitesini nasıl açabilirim?

WordPress.org web sitesi açmak için bir etki alanı adı (domain) ve barındırma hizmeti (hosting) almanız gerekir.

Alan adı, web sitenizin internette google.com, wpwordpress.net vb. adresidir. Hosting, web sitesi dosyalarınızın internette depolandığı yerdir.

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçebilir miyim?

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkı bilmeyen yeni kullanıcılar genellikle ücretsiz WordPress.com hizmetinden başlar. Platformun sınırlamalarını gördükten sonra, “Gerçek WordPress”, yani WordPress.org’a geçmek isterler

Evet, kesinlikle WordPress.com’dan WordPress.org’a geçebilir ve tüm içeriğinizi oldukça kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

WordPress.com vs WordPress.org – Özet

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları anlatmanın en iyi yolu bizce şu; biri ev kiralamak ve diğeri ise ev sahibi olmaktır.

WordPress.com ev kiralamaya benzer. Neler yapabileceğiniz ve yapamayacağınız konusunda sınırlı bir güce ve kontrole sahipsiniz.

WordPress.org bir ev sahibi olmak gibidir. Tam kontrole sahip olursunuz. Kimse sizi dışarı atamaz ve istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Aşağıda, WordPress.org vs WordPress.com karşılaştırmamızda yukarıda tartıştığımız her şeyin özeti bulunmaktadır.

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farklar:

TEMAPAGESPEED PUANIYSLOW PUANITOPLAM YÜKLENME SÜRESİ (S)TOPLAM SAYFA BOYUTU (KB)İSTEK SAYISI
GeneratePress99% A94% A1.139.810
Neve99% A93% A0.957.612
Astra99% A92% A0.910715
Zakra98% A87% B0.697.116
Customify98% A90% A1.538119
Mesmerize98% A84% B1.141524
X Theme98% A91% A1.212212
Blocksy98% A86% B1.111825
OceanWP97% A85% B1.935629
Hestia97% A87% B0.920121

Son Düşünceler

WordPress.com vs WordPress.org yeni başlayanlar için oldukça karışık gelebilir.

Umarız bu makaleyi okuduktan sonra WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları anlayabilirsiniz.

Web sitenizde size kolaylıklar diliyoruz ve doğru platformu seçtiğinizi umuyoruz: WordPress.org.