WordPress’te GZIP Sıkıştırması Nasıl Etkinleştirilir? (3 Yöntem)

WordPress'te GZIP Sıkıştırması Nasıl Etkinleştirilir

WordPress’te GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmek mi istiyorsunuz? GZIP sıkıştırması, verileri sıkıştırarak ve kullanıcının tarayıcılarına çok hızlı bir şekilde sunarak web sitenizi daha hızlı hale getirir.

Daha hızlı bir web sitesi, kullanıcı deneyimini iyileştirir ve işletmeniz için daha fazla satış ve dönüşüm sağlar.

Bu yazımızda WordPress’te GZIP sıkıştırmasını tam olarak nasıl kolayca etkinleştireceğinizi göstereceğiz.

GZIP Sıkıştırma nedir?

GZIP sıkıştırması, veri dosyalarını kullanıcıların tarayıcılarına gönderilmeden önce sıkıştıran bir teknolojidir. Bu işlem web sitenizi daha hızlı hale getirir ve dosya indirme süresini azaltır.

Sıkıştırılmış veriler geldiğinde, tüm modern tarayıcılar sıkıştırılmış dosyaları otomatik olarak açar ve görüntüler. GZIP sıkıştırması, web sitenizin görünümünü veya işlevlerini değiştirmez.

Sadece web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

GZIP, tüm popüler web tarayıcıları, sunucu yazılımları ve pek çok WordPress barındırma şirketleri tarafından desteklenir.

GZIP sıkıştırması nasıl çalışır?

Gzip sıkıştırması; HTML, CSS, JavaScript ve daha fazlası gibi web sitesi dosyalarında çalışan sıkıştırma algoritmalarını kullanır. Bir kullanıcı web sitenizden bir sayfa istediğinde, algoritma çıktıyı sıkıştırılmış bir biçimde geri gönderir.

Veri boyutuna bağlı olarak, sıkıştırma dosya boyutlarını % 70’e kadar azaltabilir.

Bu nedenle, Google Pagespeed Insights gibi çoğu web sitesi hız testi aracı gzip sıkıştırmasının etkinleştirilmesini şiddetle tavsiye eder. Bu araçlar, web sitenizde gzip sıkıştırması etkin değilse de bir uyarı gösterecektir.

pagespeedinsights gzip

Not: Varsayılan olarak, Gzip sıkıştırması resimleri veya videoları sıkıştırmaz. Bunun için WordPress sitenizde resimleri web siteniz için optimize etmeniz gerekir.

WordPress’te GZIP Sıkıştırmasını Neden Etkinleştirmeniz Gerekiyor?

Düz ham verilerin indirilmesi daha uzun sürer ve bu da sayfa yükleme hızınızı etkiler. Aynı anda birkaç kullanıcı gelirse bu durum WordPress web sitenizi daha da yavaşlatacaktır.

GZIP sıkıştırmasını kullanmak verileri verimli bir şekilde aktarmanıza, sayfa yükleme sürelerini artırmanıza ve web sitenizin barındırması (hosting) üzerindeki yükü azaltmanıza olanak tanır. Web sitenizin hızını ve performansını artırmak için önemli bir adımdır.

Şimdi, GZIP’in kulağa çok teknik ve karmaşık geldiğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, WordPress web sitenize GZIP sıkıştırması eklemeyi oldukça kolaylaştıran birçok WordPress eklentisi vardır.

Bazı durumlarda GZIP’i WordPress barındırma şirketiniz tarafından zaten etkinleştirmiş olabilirsiniz.

Resmi olarak önerilen bir WordPress barındırma sağlayıcısı Bluehost, tüm yeni WordPress sitelerinde otomatik olarak GZIP sıkıştırmasını etkinleştirir.

Sitenizde GZIP’nin etkin olup olmadığını test etmek için, bu GZIP test sitesine gidin ve sitenizin URL’sini girin. GZIP sitenizde çalışıyorsa, bir “GZIP Etkin” mesajı görürsünüz.

GZIP sıkıştırmasını kendiniz etkinleştirmeniz gerekiyorsa, bunu yapmak için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

  • GZIP’yi WP Rocket ile Etkinleştirme (Önerilir)
  • GZIP’yi WP Super Cache ile Etkinleştirme
  • GZIP’yi W3 Total Cache ile Etkinleştirme

WPRocket ile GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

WP Rocket, WordPress için en iyi önbellekleme eklentisidir. Kullanımı inanılmaz derecede kolaydır ve GZIP sıkıştırması da dahil olmak üzere tüm temel hız optimizasyon özelliklerini sunmaktadır.

Öncelikle, WP Rocket eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirmenin ardından, lisans anahtarınız sizin için otomatik olarak etkinleştirilmelidir. Bunu, WordPress yöneticinizdeki Ayarlar > WP Rocket sayfasına giderek kontrol edebilirsiniz.

WP Rocket’in aktif ve çalışıyor olduğunu bildiren bir mesaj görmelisiniz.

Bir Apache sunucusu kullanıyorsanız, WP Rocket sizin için otomatik olarak GZIP sıkıştırmasını etkinleştirir. Çoğu WordPress web barındırma sağlayıcısı sunucuları için Apache altyapısı kullanır. Herhangi bir ek adım atmanıza gerek yoktur.

WP Super Cache ile GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

WP Super Cache, ücretsiz bir WordPress önbellekleme eklentisidir. Ayrıca, WordPress sitenizde GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmenin harika bir yoludur.

Öncelikle WP Super Cache eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirdikten sonra, WordPress panonuzdaki Ayarlar > WP Süper Önbellek sayfası > Gelişmiş‘e gidin. Ardından, “Ziyaretçilere daha hızlı sunulmaları için sayfaları sıkıştır” kutusunu işaretlemeniz yeterlidir.

WP Super Cache Gzip Etkinleştirme

Ardından sayfayı aşağı kaydırmanız ve değişikliklerinizi kaydetmek için “Durumu Güncelle” düğmesini tıklamanız gerekir. WP Super Cache artık WordPress web sitenizde Gzip sıkıştırmasını etkinleştirecek.

W3 Total Cache ile GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

W3 Total Cache, bir başka harika WordPress önbellek eklentisidir. WP Rocket kadar başlangıç dostu değildir, ancak ücretsiz bir sürümü vardır. Bu bir WordPress sitesi oluşturma maliyetleri artıyorsa onu iyi bir seçenek haline getirir.

Öncelikle, W3 Total Cache eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirmenin ardından, GZIP sıkıştırması web sitenizde otomatik olarak etkinleştirilecektir. Bunu, WordPress panonuzdaki Performans > Genel Ayarlar sayfasına giderek kontrol edebilir veya değiştirebilirsiniz.

Bu sayfayı Tarayıcı Önbelleğine kaydırın ve Etkinleştir kutusunda bir işaret olduğundan emin olun:

W3 Total Cache Browse cache ayarı

Herhangi bir değişiklik yaparsanız, “Tüm değişiklikleri kaydet” düğmesini tıklamayı unutmayın.

Web Sitenizde GZIP’nin Etkin olup olmadığını kontrol etme

GZIP’yi etkinleştirdikten sonra, web sitesi sayfalarınızın biraz daha hızlı yüklendiğini fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, GZIP’in çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorsanız, bir GZIP kontrol aracı kullanabilirsiniz.

Gzip Test

Bu yazımızın WordPress’te GZIP sıkıştırmasını nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.