WordPress Nedir? WordPress’e dair her şey!

WordPress nedir

WordPress nedir? WordPress, güzel bir web sitesi veya blog oluşturmak için kullanabileceğiniz web yayıncılık yazılımıdır. Yeni başlayanlar için en kolay blog oluşturma ve web sitesi içerik yönetim sistemi (CMS) olabilir.

Bu yazımızda WordPress ile iligli sizlere bazı bilgiler vereceğiz.

WordPress nedir?

wordpress nedir logo
WordPress nedir

Basitçe söylemek gerekirse, WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak için kullanabileceğiniz web yayıncılık yazılımıdır. 2003 yılında piyasaya sürüldüğünden beri WordPress en popüler web yayıncılık platformlarından biri haline geldi. Bugün günümüzde tüm web’in % 35’inden daha fazlasına güç veriyor – hobi bloglarından çevrimiçi mağazalra kadar her şey.

WordPress, nasıl kod yazacağınızı öğrenmek zorunda kalmadan, yalnızca web tarayıcınızı kullanarak kendi pek çok özelliğe sahip web sitenizi oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır. Eğer daha önce Microsoft Word gibi bir metin editörü kullandıysanız, WordPress Editor ile web sitesi içeriği oluşturmak sizlere çocuk oyuncağı gibi gelecek.

Biraz daha teknik detay vermek gerekirse WordPress, GPLv2 altında lisanslanan açık kaynak kodlu bir İçerik Yönetim Sistemi‘dir (CMS). Bu da herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. İçerik yönetim sistemi temel olarak, web sitenizin içerik gibi önemli yönlerini programlama hakkında hiçbir şey bilmeden yönetmenizi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuç olarak WordPress, hiç bir proglamlama dilli bilmeden kişilere istediği türde web sitesi oluşturma imkanı veriyor.

WordPress nasıl çalışır?

WordPress’i kullanmaya başlamak için öncelikle WordPress’in hangi versiyonunu kullanacağınızı seçmeniz gerekir. Şu anda WordPress’in 2 tane çeşidi var. Biri WordPress.org diğeri WordPress.com. Bu 2 altyapı arasında pek çok fark vardır. Kısaca açıklamak gerekirse wordpress.com, wordpress.org’un sunduğu özelliklerin %10’undan daha az özelliklere sahip.

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farklar

Wordpress anasayfa
WordPress.org resmi sitesi

Bu konuyu WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farklar yazımızda çok daha ayrıntılı olarak ele aldık, ancak kısaca bahsetmek gerekirse:

 • WordPress.org, genellikle kendi kendine barındırılan WordPress olarak adlandırılır ve % 100 ücretsiz, açık kaynaklı WordPress yazılımıdır. Böylece hosting satın alarak istediğiniz gibi web sitenizi oluşturabilirsiniz.
 • WordPress.com, WordPress.org yazılımı tarafından desteklenen kar amaçlı, ücretli bir hizmettir. Kullanımı kolaydır, ancak kendi kendine barındırılan WordPress’in esnekliğinin çoğunu içermez. WordPress.com, blogspot gibi online bir hizmettir. Yani kendi istediklerinizi yapamazsınız. Size ne verilirse o diyebiliriz.

Çoğu zaman, insanlar “WordPress” debildiğinde, WordPress.org’da bulunan kendi kendine barındırılan anlamına gelen WordPress’, anlar. Bu yüzden WordPress.org neredeyse her zaman en iyi seçenektir.

WordPress ile ne çeşit web siteleri yapabilirsiniz?

Yıllar önce, WordPress modern web sitelerinden ziyade blog oluşturmak için bir araç olarak görülüyordu. Ancak bu uzun zamandır böyle değil. Günümüzde, çekirdek koddaki değişiklikler ve WordPress’in geniş eklenti ve tema ekosistemi sayesinde, WordPress ile aklınıza gelebilecek her türlü web sitesini oluşturabilirsiniz.

Örneğin, WordPress sadece çok sayıda işletme sitesine ve bloguna güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir e-Ticaret mağazası oluşturmanın en popüler yoludur! WordPress ile aşağıdaki kategorilerde web siteleri oluşturabilirsiniz:

 • İşletme web siteleri
 • e-Ticaret mağazaları
 • Bloglar
 • Portfolyolar
 • Özgeçmişler
 • Forum
 • Sosyal ağlar
 • Üyelik siteleri
 • … ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her şey.

WordPress’i kullanan büyük web siteleri

WordPress, bireyler, büyük işletmeler ve aradaki herkes tarafından kullanılır! Kısa bir not, bizde WordPress kullanıyoruz! Şu anda baktığınız site WordPress tarafından desteklenmektedir. Birçok tanınmış firma ya da siteler de WordPress kullanıyor. İşte en sevdiğimiz örneklerden bazıları:

Whitehouse.gov

Resmi Whitehouse.gov web sitesi WordPress tarafından desteklenmektedir:

whitehouse
whitehouse

Microsoft

Microsoft, resmi blogunun altyapısında WordPress kullanıyor. Ayrıca Windows ve Skype gibi belirli ürünlerinde bloglara güç sağlamak için WordPress’i kullanır:

microsoft
microsoft

The Rolling Stones

Ünlü gruplar bile WordPress’i seviyor! Rolling Stones’un web sitesi tamamen WordPress tarafından desteklenmektedir:

the rolling stones
the rolling stones

Neden WordPress kullanmalısınız?

Şimdi, İnternet’teki tüm web sitelerinin% 35’inden fazlası Beyaz Saray ve Microsoft gibi tanınmış varlıklar da dahil olmak üzere WordPress kullanıyor.

Peki ya sen? WordPress’i neden kullanmalısınız?

Ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğiniz önemli değil, WordPress’i kullanmanın birçok nedeni var. İşte wordpress kullanmak için bazı nedenler:

WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır

WordPress’in en büyük avantajlarından biri, ücretsiz, açık kaynaklı yazılım olmasıdır. Barındırma yani hosting ve alan adı için biraz ödeme yapmanız gerekecek olsa da, WordPress yazılımını kullanmak için asla ödeme yapmanız gerekmeyecek. Tabi ücretli tema ve eklenti satın almak isterseniz ücret ödemeniz gerekir.

Bunun yanında, web sitenizin görünümünü ve işlevlerini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema da bulabilirsiniz.

WordPress Genişletilebilir

Bir geliştirici olmasanız bile, WordPress’in büyük tema ve eklenti ekosistemi sayesinde web sitenizi kolayca değiştirebilirsiniz:

 • Temalar – bunlar öncelikle web sitenizin görünümünü değiştirir.
 • Eklentiler – bunlar öncelikle web sitenizin çalışma şeklini değiştirir. Eklentiler, iletişim formu gibi küçük veya e-ticaret mağazası oluşturmak gibi büyük bir şey olabilir.

Şu anda, 50.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi ve 5.000 ücretsiz WordPress teması ve binlerce premium seçenek var.

WordPress’in Kurulumu Kolaydır

Kendi web sitenizi oluşturmak için teknoloji dehası olmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün! Birkaç düğmeyi tıklatabiliyorsanız WordPress’i sitenize yükleyebilirsiniz.

WordPress Esnektir

Buna zaten değindik, ancak WordPress harikadır. Çünkü hemen hemen her tür web sitesi oluşturmanıza izin veriyor. Daha iyisi, web siteniz de sizinle birlikte gelişebilir.

Mevcut WordPress sitenize bir forum eklemek ister misiniz? Sorun değil – sadece bbPress eklentisini yükleyin! Bir sosyal ağ eklemek ister misiniz? Telaşa gerek yok! Sadece BuddyPress eklentisini kullanın.

Asla belirli bir işlev grubuna kilitlenmezsiniz – her zaman adapte olabilir ve gelişebilirsiniz.

WordPress ile ilgili bir sorunda yardım bulmak kolaydır

WordPress çok popüler olduğu için, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yardım bulmak kolaydır. Bununla ilgili internette bir sürü kaynak var…

 • Bloglar
 • Öğreticiler
 • Forum
 • Facebook Grupları
 • Geliştiriciler
 • Gerekirse ücretsiz ve ücretli yardıma da başvurabilirsiniz.

Peki WordPress Nedir? Bir Web Sitesi Oluşturmanın En İyi Yolu

Tüm bu anlattıklarımıza dayanarak şunları söyleyebiliriz:

WordPress, bir web sitesi oluşturmanın en popüler yoludur. Bir blogdan e-ticaret mağazasına kadar herhangi bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, WordPress harika bir seçenektir.

Kendi kendine barındırılan WordPress.org ve WordPress.com’un aynı şey olmadığını unutmayın. Ve çoğu durumda, kendi kendine barındırılan WordPress.org, bir web sitesi oluşturmak için istediğiniz şeydir. Kendi kendine barındırılan WordPress.org, WordPress topluluğunun tüm avantajlarına ve avantajlarına daha fazla sahip olmanın yanı sıra size daha fazla kontrol sağlar.

Peki siz WordPress’i nasıl kullanacaksınız? Öğrenmek için sabırsızlanıyoruz!

WordPress Hakkında Bilgiler

WordPress Nedir?

WordPress, dünyada en çok kullanılan CMS (İçerik Yönetim Sistemi)’dir.

WordPress Ücretli mi, Ücretsiz mi?

Evet, WordPress ücretsizdir. Ancak web sitenizde ücretli tema ve eklenti satın alıp kullanabilirsiniz.

WordPress ile ne tür web siteleri yapabilirim?

WordPress ile blog siteleri, haber siteleri, e-ticaret siteleri ve video siteleri gibi pek çok türde web sitesi yapabilirsiniz.

WordPress kullanımı kolay mı?

Kesinlikle! WordPress kullanımı kolay bir panele ve arayüze sahiptir.